Żylaki odbytu są wstydliwym, lecz niestety częstym problemem: hemoroidy bez tajemnic - przeczytaj o objawach, rodzajach, metodach leczenia hemoroidów.

Rwa kulszowa objawia się przeszywającym bólem w okolicy lędźwiowej. Dowiedz się, jak walczyć z rwą kulszową.

Do czego prowadzi lekceważenie stulejki

Stulejka, jakkolwiek jej opis ogólny może brzmieć dość niewinnie, jest poważną chorobą, mająca wpływ na wiele aspektów naszego codziennego życia.

Przede wszystkim stulejka może powodować dyskomfort związany z nieprzyjemnym zapachem mastki, ale także trudności w oddawaniu moczu. Nieleczona stulejka rozwija się do wyjątkowo dokuczliwej postaci, w której podczas oddawania moczu ujście napletka jest na tyle małe, iż uniemożliwia swobodny odpływ moczu i powoduje powstawanie "balonika" pod powierzchnią napletka. Tak zaniedbana stulejka jest groźna i w skrajnych przypadkach może powodować nawet chroniczne zapalenia dróg moczowych i nasiennych i w dalszym biegu różne formy posocznicy.

Zmniejszenie elastyczności napletka skutkuje nie tylko zmniejszeniem doznań podczas współżycia seksualnego, ale także może całkowicie je uniemożliwić, powodując dojmujący ból przy próbie przywodzenia lub odwodzenia napletka. Problem jest o tyle głęboki, że z seksualnością mężczyzn wiąże się wiele aspektów ich konstrukcji psychicznej i nie brak przykładów, w których po chirurgicznym usunięciu stulejki mężczyzna musiał korzystać z pomocy psychologicznej ze względu na całkowita utratę pewności siebie i poczucia własnej wartości. Udowodniono także, że skutkami zaburzeń seksualnych mogą być nerwice i wzrost poziomu agresji.

Podobne objawy obserwuje się u dzieci, choć mają one inne podłoże. Wstrzymywanie moczu często powoduje, że dziecko może mieć problemy z kontrolą jego oddawania, co może budzić strach przed kontaktami z rówieśnikami i alienację.

Powiązane tematy

  • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej zaliczane jest do bakteryjnych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że zapalenie cewki moczowej jest chorobą nieprzyjemną, wiążącą się z bólem w okolicach układu moczowo-płciowego oraz łatwo się rozprzestrzenia, nie jest trudne do zdiagnozowania oraz wyleczenia.
  • Czym jest zapalenie cewki moczowej? - Zapalenie cewki moczowej (z łacińskiego zwana urethritis) jest chorobą weneryczną, którą może wywoływać wiele rodzajów bakterii. Zapalenie cewki moczowej może przyjąć dwojaką postać: może to być zapalenie ostre lub przewlekłe. W zależności od drobnoustroju, który wywołuje stan chorobowy, można wyodrębnić dwa rodzaje tej infekcji: swoiste zapalenie cewki moczowej, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zwane w skrócie NGU (non-gonococcal urethritis). [...]
  • Powikłania po zapaleniu cewki moczowej - W przypadku nieleczenia zapalenia cewki moczowej, może dojść do groźnych dla zdrowia (a nawet życia!) powikłań. W przypadku swoistego zapalenia cewki moczowej mogą to być: - rzeżączkowe zapalenie miednicy mniejszej, tzw. PID (u kobiet) i gruczołu krokowego (u mężczyzn) [...]