Żylaki odbytu są wstydliwym, lecz niestety częstym problemem: hemoroidy bez tajemnic - przeczytaj o objawach, rodzajach, metodach leczenia hemoroidów.

Rwa kulszowa objawia się przeszywającym bólem w okolicy lędźwiowej. Dowiedz się, jak walczyć z rwą kulszową.

Podsumowanie

Pomimo tego, że stulejka może być problemem wstydliwym, prawdziwie dotkliwe są dopiero konsekwencje jej zaniedbania. Penis jest organem tak samo ważnym jak każdy inny, ale wiąże się z nim większe ryzyko, ponieważ przez drogi moczowe i nasienne kontaktuje się on ze środowiskiem zewnętrznym.

Między innymi dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny osobistej, a w razie konieczności zasięgnięcie porady i pomocy lekarza. Nieleczona stulejka może skończyć się nawet amputacją penisa (przypadki ekstremalne), natomiast jej leczenie jest proste i praktycznie bezbolesne, zwłaszcza na wczesnych etapach rozwoju choroby.

Wybór odpowiedniego specjalisty, który przeprowadzi operację usunięcia stulejki może się okazać kluczowy, ponieważ zabieg taki powinien, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, być wykonany perfekcyjnie, żeby nie stał się mimochodem powodem nawrotu choroby.

Istnieje wiele opracowań fachowych i monografii poświęconych stulejce. Streszczanie ich na tej stronie nie miałoby sensu. Niniejsze opracowanie ma za zadanie zebrać podstawowe informacje w jednym miejscu, aby osoby borykające się z problemem stulejki mogły zasięgnąć ogólnych wiadomości.

Na koniec jeszcze jedna uwaga - jakkolwiek cała strona jest poświęcona stulejce u mężczyzn, istnieje także odpowiednik tej choroby u kobiet. Nazywa się stulejką łechtaczki i jest równie poważny w skutkach, dlatego pewne rady zawarte na stronie powinny dotyczyć przedstawicieli obojga płci, w szczególności partnerów seksualnych, dla których stulejka staje się poniekąd wspólnym problemem.

Powiązane tematy

  • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej zaliczane jest do bakteryjnych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że zapalenie cewki moczowej jest chorobą nieprzyjemną, wiążącą się z bólem w okolicach układu moczowo-płciowego oraz łatwo się rozprzestrzenia, nie jest trudne do zdiagnozowania oraz wyleczenia.
  • Czym jest zapalenie cewki moczowej? - Zapalenie cewki moczowej (z łacińskiego zwana urethritis) jest chorobą weneryczną, którą może wywoływać wiele rodzajów bakterii. Zapalenie cewki moczowej może przyjąć dwojaką postać: może to być zapalenie ostre lub przewlekłe. W zależności od drobnoustroju, który wywołuje stan chorobowy, można wyodrębnić dwa rodzaje tej infekcji: swoiste zapalenie cewki moczowej, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zwane w skrócie NGU (non-gonococcal urethritis). [...]
  • Powikłania po zapaleniu cewki moczowej - W przypadku nieleczenia zapalenia cewki moczowej, może dojść do groźnych dla zdrowia (a nawet życia!) powikłań. W przypadku swoistego zapalenia cewki moczowej mogą to być: - rzeżączkowe zapalenie miednicy mniejszej, tzw. PID (u kobiet) i gruczołu krokowego (u mężczyzn) [...]