Żylaki odbytu są wstydliwym, lecz niestety częstym problemem: hemoroidy bez tajemnic - przeczytaj o objawach, rodzajach, metodach leczenia hemoroidów.

Rwa kulszowa objawia się przeszywającym bólem w okolicy lędźwiowej. Dowiedz się, jak walczyć z rwą kulszową.

Zapobieganie stulejce

Zapobieganie stulejce jest znacznie mniej uciążliwe, tańsze i prostsze niż jej leczenie. Nie można wprawdzie zapobiegać stulejce wrodzonej, ale praktycznie dziewięć na dziesięć przypadków stulejki nabytej mogłoby nie mieć miejsca, gdyby pacjenci wcześniej zachowali pewne podstawowe zasady.

Podstawowymi są tu oczywiście zasady higieny i to im poświęcona będzie większość tego rozdziału.

Okolice penisa mają nieco inny odczyn niż reszta ciała. Jest on bardziej odchylony w stronę środowiska kwaśnego i do takich warunków przystosowana jest mikrobiota penisa. Na penisie żyje kilkadziesiąt gatunków bakterii, które w stanie fizjologicznym są nieszkodliwe, przynajmniej dla mężczyzn. Usunięcie, zubożenie lub zmiana mikrobioty może powodować nie tylko uczucie dyskomfortu, ale także zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych powodowanych przez mikroorganizmy nienależące do naturalnej bioty okolic penisa. W niesprzyjających warunkach także naturalnie występujące na penisie bakterie mogą przechodzić w formy bardziej zjadliwe. Warto przy tym pamiętać, że inny jest skład gatunkowy mikrobioty penisa i pochwy, a więc po stosunku seksualnym powinniśmy przemyć penis. Czynnikiem ochronnym jest też naturalna po stosunku potrzeba oddania moczu.

Do przemywania penisa większość mężczyzn używa wody lub wody z mydłem. Ponieważ jednak środowisko penisa jest bardziej kwaśne, zaleca się używanie specjalnych preparatów do higieny intymnej. Na razie jest ich niewiele i są dostępne jedynie w dobrych aptekach za dość spore pieniądze. Domowymi sposobami jest dodanie do kąpieli odrobiny octu lub kwasu cytrynowego. Jeśli już jednak mydło to zaleca się szare, aczkolwiek jego podstawową wadą jest przesuszanie skóry.

Równie ważnym elementem higieny jest dobór odpowiedniej bielizny. Zbyt ciasna bielizna powoduje, że penis nie ma bezpośredniego dostępu do świeżego powietrza, co sprzyja wydzielaniu mastki i rozwojowi gromadzących się w niej bakterii, a więc i zwiększenia dyskomfortu (uczucie wilgotnego penisa) oraz ryzyka zachorowania na nabytą stulejkę. Z drugiej strony, luźne bokserki, tak cenione latem, zimą niekoniecznie są najlepszym pomysłem, ponieważ penis, choć ma spora tolerancję na zmiany temperatury, traci stopniowo wydajność termoregulacji pod wpływem niskich temperatur, co na dłuższą metą może skończyć się znów nadprodukcją mastki.

Warto także pamiętać, że penis, będąc ujściem dwóch układów - wydalniczego i rozrodczego, wymaga higieny nie tylko w aspekcie tego ostatniego. Warto lepiej zadbać o higienę także w okresach poliurii lub fizjologicznie zwiększonego wydalania moczu. Odrębną kwestią jest higiena związana ze stosunkiem płciowym.

Powiązane tematy

  • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej zaliczane jest do bakteryjnych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że zapalenie cewki moczowej jest chorobą nieprzyjemną, wiążącą się z bólem w okolicach układu moczowo-płciowego oraz łatwo się rozprzestrzenia, nie jest trudne do zdiagnozowania oraz wyleczenia.
  • Czym jest zapalenie cewki moczowej? - Zapalenie cewki moczowej (z łacińskiego zwana urethritis) jest chorobą weneryczną, którą może wywoływać wiele rodzajów bakterii. Zapalenie cewki moczowej może przyjąć dwojaką postać: może to być zapalenie ostre lub przewlekłe. W zależności od drobnoustroju, który wywołuje stan chorobowy, można wyodrębnić dwa rodzaje tej infekcji: swoiste zapalenie cewki moczowej, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zwane w skrócie NGU (non-gonococcal urethritis). [...]
  • Powikłania po zapaleniu cewki moczowej - W przypadku nieleczenia zapalenia cewki moczowej, może dojść do groźnych dla zdrowia (a nawet życia!) powikłań. W przypadku swoistego zapalenia cewki moczowej mogą to być: - rzeżączkowe zapalenie miednicy mniejszej, tzw. PID (u kobiet) i gruczołu krokowego (u mężczyzn) [...]